Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jubileusz 50-lecia M-GOK-u

Utworzono dnia 05.12.2016
Czcionka:

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach ma już 50 lat. Główne obchody jubileuszowe z tej okazji odbyły się 3 grudnia. Podczas uroczystości, na którą przybyła cała sala gości, przyznano wiele odznaczeń i wyróżnień. Nie zabrakło także specjalnego tortu.

Wśród przybyłych osób znaleźli się przedstawiciele władzy samorządowej: wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, starosta siedlecki Dariusz Stopa, burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Ługowski wraz z żoną, sekretarz Miasta i Gminy Mordy Mirosław Łukowski z żoną, radni powiatu siedleckiego: Jolanta Franczuk i Marek Gorzała, radni Rady Miejskiej w Mordach (wiceprzewodnicząca Kazimiera Pogorzelska, Grażyna Drabarek – przewodnicząca Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Porządku Publicznego, Katarzyna Kotowska – przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Mirosław Romanowski – przewodniczący Komisji Finansów i Budżetu oraz Spraw Gospodarczych, Janusz Zarzycki). Nie zabrakło dyrektorów sąsiednich instytucji kultury, artystów współpracujących z M-GOK-iem, partnerów i przyjaciół, a także przedstawicieli firm wspierających działalność ośrodka kultury w Mordach. Obecni byli także reprezentanci lokalnych mediów. Impreza nie miałaby tak jubileuszowego charakteru, gdyby nie obecność byłych dyrektorów i pracowników placówki. Każdy z przybyłych gości został imiennie przywitany przez Łukasza A. Wawryniuka – obecnego dyrektora M-GOK-u, który otworzył uroczystość i ją poprowadził. 

 

Bogata historia   
Główne obchody rozpoczęły się od melodii wygranych przez Orkiestrę Dętą OSP  Mordy. Dalsza cześć programu dotyczyła historii i dokonań instytucji. Wśród ważniejszych wydarzeń warto wspomnieć o wmurowaniu aktu erekcyjnego pod budowę ośrodka, które odbyło się 3 sierpnia 1962 r. Dokonał tego Marszałek Sejmu Czesław Wycech. Swoją działalność rozpoczął już 4 lata później, najpierw pod nazwą klubo-kawiarni, potem świetlicy i gminnego ośrodka kultury. Po raz pierwszy nazwa „Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury” pojawia się w zachowanych źródłach w 1974 r. Początki, jak zawsze, były trudne, ale po kilku latach udało się stworzyć z ośrodka kultury jeden z najaktywniejszych w regionie. Było to zasługą ówczesnej dyrektor Alicji Antonowicz, która nie tylko wyremontowała i rozbudowała budynek, ale stworzyła wiele sekcji, kół i zespołów, które zdobywały pierwsze miejsca w prestiżowych konkursach. W 1985 r. otworzyła kino I kategorii. Otwierała Wiejskie Domy Kultury i rozpowszechniała działalność kulturalną na terenach wiejskich. Drugie życie w mury ośrodka tchnęła Justyna Kopeć, która zarządzała M-GOK-iem w latach 2007-2011. Zaczęła modernizować wnętrze obiektu, a także tworzyć nową solidną markę ośrodka w regionie. Zapoczątkowane przez nią działania były kontynuowane przez kolejnych dyrektorów: Marlenę Soszyńską i Beatę Prokurat, które zmodernizowały całe wnętrze budynku. Dziś M-GOK jest znowu jednym z najaktywniejszych w regionie.

Jubileuszowe odznaczenia
Z okazji jubileuszu została także powołana specjalna Kapituła Kultury, która postanowiła odznaczyć osoby, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju mordzkiego ośrodka kultury. Decyzją kapituły przyznano 7 Złotych Odznak „Zasłużony dla M-GOK-u”. Otrzymali je byli dyrektorzy placówki: Małgorzata Sobolewska, Alicja Antonowicz-Łukasiuk, Piotr Buczek, Anna Kalicka, Justyna Anna Kopeć, Marlena Soszyńska i Beata Prokurat. Tak szeroka działalność M-GOK-u nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe i rzeczowe firm i instytucji. Członkowie kapituły postanowili zatem uhonorować ich wkład, przyznając tytuły MECENASA KULTURY. Otrzymali je: BOZAMET Sp. z o. o., Bank Spółdzielczy w Łosicach, FOLDRUK Media, ARTPOL AGRO, zakład elektrotechniczny ZELTECH, KORADEX PLUS, BOMIX, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Powiat Siedlecki, Miasto i Gmina Mordy, Zakład Produkcyjno-Usługowy Henryk Matejczuk, AKCES MEBLE, Piekarnia-Cukiernia JAN, AUTO-MOTO-MET, DELIKATESY Konasiuk, Piekarnia TRADYCYJNA, PPHU MADPOL, Zakład Pogrzebowy Requiem oraz Sklep Wielobranżowy Artur Adamczuk. Kapituła Kultury zwróciła uwagę, że to, co dzieje się w M-GOK-u, nie byłoby znane i słyszalne, gdyby nie przychylność mediów: radia, lokalnej prasy i portali internetowych. W związku z tym postanowiła przyznać tytuł MEDIA PRZYJAZNE KULTURZE dla „Tygodnika Siedleckiego”, Katolickiego Radia Podlasie, Regionalnego Portalu Informacyjnego podlasie24.pl, „Echa Katolickiego” oraz „Życia Siedleckiego”. Dyrektor M-GOK-u wręczył także jubileuszowe dyplomy uznania i podziękowania wszystkim pracownikom (byłym i obecnym), artystom współpracującym z M-GOK-iem oraz partnerom i przyjaciołom ośrodka. Był także czas, by do wspólnego zdjęcia stanęli wszyscy przybyli dyrektorzy ośrodka wraz z osobami, z którymi pracowali.

Marszałek docenił        
Obecna na gali jubileuszowej wicemarszałek Janina Orzełowska wręczyła na ręce dyrektora M-GOK-u medal PRO MASOVIA za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. - Mówiąc o kulturze, nie mówimy o samym budynkach, ale i o ludziach, którzy zawsze chcą z nią obcować. Wiem o tym, że kultura w Mordach jest na wysokim poziomie – podsumowała wicemarszałek Orzełowska. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przyznał także dyplomy uznania z okazji 50-lecia M-GOK-u z podziękowaniem za pielęgnowanie kultury na Mazowszu oraz zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju placówki dla zasłużonych dyrektorów M-GOK-u. Otrzymali je: Małgorzata Sobolewska, Alicja Antonowicz-Łukasiuk, Piotr Buczek, Anna Kalicka, Justyna Anna Kopeć, Marlena Soszyńska, Beata Prokurat i Łukasz A. Wawryniuk.

Ciepłych słów nie szczędził także starosta siedlecki Dariusz Stopa, który powiedział, że „50 lat istnienia to nie tylko mury, ale i ludzie, którzy  przez ten czas tworzyli kulturę w Mordach. Ilość sekcji, zespołów działających w ośrodku to jest zasługa tych osób. Gmina Mordy na tle powiatu pod względem kultury jest bardzo widoczna”. W dowód uznania zasług starosta wręczył specjalną statuetkę z okazji złotego jubileuszu.

Pochwały i ciepłe słowa spłynęły na ręce dyrektora instytucji także od burmistrza Mordów Jana Ługowskiego i Grażyny Drabarek, przewodniczącej komisji kultury. - Dziękuję wszystkim za wkład pracy w dom kultury: grupom nieformalnym, zespołom, dyrektorowi i pracownikom, a także mieszkańcom, którzy przyczynili się do tego, że ten ośrodek tak dobrze funkcjonuje – zaznaczył burmistrz Jan Ługowski.

M-GOK marzeń   
Z okazji jubileuszu M-GOK ogłosił konkurs plastyczny pod hasłem „M-GOK moich marzeń”, którego rozstrzygnięcie odbyło się podczas uroczystości jubileuszowych.  Jednym z celów konkursu było poznanie wyobrażeń użytkowników ośrodka co do tego, jaki być powinien. Do konkursu zgłoszono 12 prac. Decyzją jurorów w kategorii oddziałów przedszkolnych I miejsce zajęła Gabriela Stokowska, II – Aleksandra Trębicka, zaś III – Natalia Lipińska. W kategorii klas I-III szkół podstawowych nie wyłoniono zwycięzców ze względu na brak zgłoszeń. W kategorii klas IV-VI wygrały Katarzyna Chacińska, Małgorzata Złoch (ex aequo I miejsce), Weronika Książczak, Paulina Trębicka (ex aequo II miejsce) oraz Aleksandra Mikołajczuk i Oliwia Klewek (ex aequo III miejsce). W grupie gimnazjalistów przyznano tylko I miejsce, a zdobyła je Paulina Pluta. W ostatniej kategorii (osoby powyżej 15 lat i osoby dorosłe) zwyciężyły Dominika Szeniawska (I miejsce) oraz Julia Szeniawska (II miejsce). Prace można oglądać na wystawie w Sali Teatralnej ośrodka.

W części artystycznej wystąpiła ze specjalnym programem Młodzieżowa Grupa Gitarowa STALOWE STRUNY, zespół ZŁOTE KŁOSY oraz kabaret KOZIARY. Na scenie zaprezentowali się także akordeonista Wiesław Iwanowski oraz Anna Goś. Głównym obchodom towarzyszyły: wystawa obrazów Alicji Antonowicz-Łukasiuk oraz galeria plakatów z wybranych wydarzeń w M-GOK-u z ostatnich lat. Z okazji jubileuszu został wydany także specjalny biuletyn, przedstawiający ogólną historię instytucji. Była także możliwość wpisania się do kroniki. Imprezę zakończyły wspomnienia o M-GOK-u.

O jubileuszu M-GOK-u czytaj także na: podlasie24.pl, zyciesiedleckie.pl, mazovia.pl, gimnazjum.mordy.pl oraz w: "Echo Katolickie" nr 49/2016, "Życie Siedleckie" nr 50/2016, biuletynie "Ziemia Siedlecka" nr 4/2016 oraz słuchaj w Katolickim Radiu Podlasie 101,7 FM.

Zapowiedzi o jubileuszu m-GOK-u czytaj na: podlasie24.pl

 

 

GALERIE:

Otrzymane dyplomy i listy gratulacyjne

Otrzymane dyplomy i listy gratulacyjne

Jubileusz 50-lecia M-GOK-u

Jubileusz 50-lecia M-GOK-u

Uwaga!

Dnia 13 grudnia M-GOK czynny od godz. 12.00. Za powstałe utrudnienia serdecznie przepraszamyFundacja PGE przeznaczyła darowiznę w wysokości 10.000 zł dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach na realizację projektu pn. Dożynki gminno-parafilane połączone z odsłonięciem pomnika z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległościSPONSOR STRATEGICZNY XIX EDYCJI FESTYNU SŁONECZNE LATO


 

Ruszyły zapisy do sekcji, grup i zespołów w roku kulturalno-oświatowym 2018/2019. Szczegóły tutaj. 

 


22 zgłoszenia z 2 województw, 16 patronów medialnych, 5 Patronów Honorowych. Tak w skrócie wyglądają liczby dotyczące XI Festiwalu Piosenki Europejskiej.
 


 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 116

W poprzednim tygodniu: 184

W tym miesiącu: 343

W poprzednim miesiącu: 838

Wszystkich: 44786