Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

W Mordach przeszedł po raz pierwszy Orszak Trzech Króli

Utworzono dnia 06.01.2017
Czcionka:

6 stycznia po raz pierwszy ulicami Mordów przeszedł Orszak Trzech Króli. Mimo dużego mrozu, barwny korowód przyciągnął wiele osób.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. pod przewodnictwem proboszcza ks. Karola Klewka. Liturgię uświetnił Młodzieżowy Chór Cantores Mordensis oraz Orkiestra Dęta OSP Mordy. Po mszy św. na placu przed kościołem został uformowany orszak, gdzie rozegrała się pierwsza scena biblijna – odczytanie edyktu cesarza Augusta. W międzyczasie wolontariusze rozdawali korony, śpiewniki oraz okolicznościowe naklejki.

Pierwsi w orszaku ruszyli brzemienna Maryja z Józefem. Za nimi podążali barwnie ubrani 3 mędrcy na koniach prowadzeni przez gwiazdę betlejemską. Nie zabrakło świty królewskiej, aniołów, pasterzy, diabłów i dzieci. - Orszak przeszedł przez rynek miasta na skwer, gdzie odbyły się kolejne sceny biblijne, czyli scena w karczmie, w pałacu Heroda oraz w stajence, w której królowie oddali hołd Jezusowi – powiedziała Luiza Domańska, koordynatorka działań związanych z organizacją orszaku. W drugiej części uroczystości burmistrz Mordów Jan Ługowski wraz z proboszczem złożyli mieszkańcom życzenia noworoczne, po czym odbyło się łamanie opłatkiem. Organizatorzy zadbali także o gorącą herbatę i słodki poczęstunek.

W role wcielili się nie tylko mieszkańcy gminy, ale także osoby spoza powiatu siedleckiego, a nawet z Warszawy. Wśród nich byli m. in.: Magdalena Drabarek (Maryja),Tomasz Kozłowski (Józef), Krzysztof Kosecki (Kacper), Michał Bonat (Melchior), Łukasz Zdunek (Baltazar), Mariusz Stangreciuk (Herod), Sebastian Kołtuniak (Poseł), Patryk Wojtas (Legionista, Dworzanin), Lidia Skolimowska (Archanioł Garbiel),  Grzegorz Pawluk i Łukasz Chaciński (Pasterze), Katarzyna Kotowska i Janusz Jezierski (właściciele karczmy) oraz Beata Maryniak i Mateusz Jezierski (lektorzy). – Dzisiejszy orszak to oddolna inicjatywa grup nieformalnych, które powstały w ubiegłym roku przy realizacji projektu naszego ośrodka kultury pn. „Mamy prawo do kultury”. Przy wsparciu mieszkańców naszej gminy oraz władz i instytucji pokazujemy, że jeśli się chce, to można bardzo wiele – podsumowuje Luiza Domańska.

 

Organizatorami I Orszaku Trzech Króli w Mordach byli: Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Mordach, Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, grupy nieformalne „Mamy prawo do kultury”, Orkiestra Dęta OSP Mordy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach we współorganizacji z mieszkańcami Miasta i Gminy Mordy, Zakładem Gospodarki Komunalnej w Mordach, Stowarzyszeniem Kawaleryjskim im. I Pułku Strzelców „Konnych Sekcji Siedlec”, Gimnazjum Nr 1 w Mordach, Zespołem Oświatowym w Mordach, Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej.  

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały „Echo Katolickie” oraz "Życie Siedleckie".

O I Orszaku Trzech Króli w Mordach czytaj także na: podlasie24.pl, zyciesiedleckie.pl, Siedlce.DlaWas.info oraz w: "Echo Katolickie" nr 2/2017, "Życie Siedleckie" nr 2/2017.

I Orszak Trzech Króli

Utworzono dnia 06.01.2017, 16:28

I Orszak Trzech Króli w Mordach (6 stycznia 2017 r.) - fot. M-GOK Mordy, Gimnazjum Nr 1 w Mordach 

Uwaga!

W dniu 12 stycznia zajęcia z języka angielskiego są odwołane.


 

Ruszyły zajęcia sekcji, grup i zespołów w roku kulturalno-oświatowym 2017/2018. Szczegóły tutaj oraz w zakładce OGŁOSZENIASPONSOR XVIII EDYCJI FESTYNU SŁONECZNE LATO
 

 


33 zgłoszenia z 6 powiatów, 15 patronów medialnych, 7 Patronów Honorowych, w tym Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Tak w skrócie wyglądają liczby dotyczące X Festiwalu Piosenki Europejskiej.
 


 

Pogoda

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 73

W poprzednim tygodniu: 302

W tym miesiącu: 930

W poprzednim miesiącu: 748

Wszystkich: 36171